Profesor Kristaq Berxholi denoncon DAP: Ndryshoi kriteret për drejtuesin e Agjencisë së Veterinare në Vlorë

0
481

Profesori i Mjeksisë Veterinare, Kristaq Berxholi, ka denoncuar në faqen e tij në rrjetin social Facebbok, problematikat me Drejtorinë e Administratës Publike (DAP), në lidhje me shpalljen e vendit vakat në Drejtorit të Agjencisë Veterinare në Vlorë, që mbulon 3 qarqe.

Në postimin e tij, Berxholi i drejtohet dhe Kryeministrit Rama, në cilësinë edhe të deputetit të Vlorës, si dhe Ministrit të Bujqësisë, Bledi Çuçi.

Ja postimi i plotë i Z.Berxholi

“HAPU DHE TE FUTEMI

A L A R M
VAZHDOJNE PISLLEQET E DAP-it

Per dijeni. Z. EDI RAMA-DEPUTET I VLORES
Z. Bledi Çuçi- Minister Bujqesise

NDERHYHET NE SISTEM PER NDRYSHIMIN E KATEGORISE SE EMERIMEVE.
KUSH ESHTE KAQ TRIM QE SHKEL LIGJET DHE MANDEJ TE BEJNE MORAL.
DAPI SHKEL RENDE LIGJIN, BEN NDRYSHIME NE SISTEM PA DOKUMENTACION SHOQERUES TE DIKASTERIT PERKATES
E TURPSHME NE EKSTREM.

PERSE ESHTE FJALA.
Fjala eshte per konkurimin per DREJTORIN RAJONAL TE VETERINARISE-VLORE.

Pak histori:
Ne vendin tone ka kater Drejtori Rajonale te Veterinarise. Ne tre prej tyre, jane emeruar drejtoret, kundrejt kritereve te sakta, te cilat nuk ndryshuan gjate rruges se tyre.
Ne Vlore ende jo. Edhe pse ketu eshte deputet vete kryeministri, DAP-it, nuk i plas
fare.

Realiteti
Duke qene i interesuar per problemin ne fjale, qe edhe ketu te mos behej si ISUV, para nje jave pashe faqen e DAP-it dhe vura re se kriteret ishin OK si dhe per te tre Drejtoret e tjere: Tirane, Elbasan e Shkoder.
Epo thashe, paskan vene mend DAPI dhe te tjeret me DAPIN.
Por nuk qe e thene: Kur shof perseri sot, VURA RE SE JO VETEM QENE NDRYSHUAR KRITERET, POR QE SHTUAR EDHE NJE PROFESION I RI- ZOOTEKNIK, PER TE KONKURUAR DHE DREJTUAR SHERBIMIN VETERINAR VLORE.
SKANDAL BERTITA- PISLLEK THASHE-QELBESIRLLEK NGA DAPI THASHE, DHE E DINI PSE AKUZOVA DAPIN?
Akuzova DAPIN, pasi ne sistemin e tij, VETEM AI MUND TE HYJE.

Me konkretisht:
Ne tre emerimet e drejtoreve te tjere kriteret ishin qe lejoheshin te kandidonin Kategorite; III-b, IV-a dhe IV-B.
Edhe para nje jave keto kritere u shpallen te shoqeruar me dokumentcionin nga Ministria e Bujqesise, pasi theksoj sepse DAPI,

NUK KA TE DREJTE LIGJORE
TE SHPALLE VENDE PER KONKURIM
PA DOKUMENTA NGA MINISTRIA PERKATESE

Pa pritur e pakujtuar, DAPI NE MENYRE TINZARE, TE PISTE DHE TE PALIGJESHME, ndryshon me inisiativen e saj kategorite, duke hequr kategorite IV-a dhe IV-b, dhe la VETEM KATEGORINE III-b dhe skandali tjeter, akoma dhe me i piste shton
PROFESIONIN ZOOTEKNIK.

PRA MIQTE E MI, SHERBIMIN VETERINAR NE RAJONIN E KATERT ME QENDER VLORE, SIPAS INJORANTEVE TE DAPIT DHE NDONJE INJORANTI TJETER, ME BLEKTORI INTENSIVE DHE EKSTENSIVE TE SHUMTE TA DREJTOJE NJE ZOOTEKNIK. E KUPTONI KU KEMI ARRITUR?

Personalisht akuzoj DAPIN. Historite e DAPIT nuk kane te mbaruar vellezer e motra. Ç‘fare po behet keshtu ne kete vend te mjere. Si mundet, si mundet, si mundet, QE KETA NJEREZ TE MOS PYESIN PER LIGJIN DHE NORMAT, PARIMET E FUNKSIONIMIT TE NJE SHTETI DEMOKRATIK. KUSH JANE KETA BARBARE QE I PERDORIN INSTITUCIONET SI PRONAT E TYRE?

Akuzoj drejtpersedrejti Drejtoreshen e DAPIT
per kete shkelje te rende te ligjit, pasi PA DIJENINE E SAJ NUK NDERHYHEJ NE SISTEM.

U REKOMANDOJ KANDIDATEVE TE MUNDSHEM, JO ZOOTEKNIKUT, SE NUK I TAKON, QE TE PADISIN NE PROKURORI DAPIN, PER KETE VEPRIM ANTILIGJOR, ANTIMORAL DHE ANTISHQIPTAR”.

AlertNews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here