Luleshtrydhja, zbuloni më shumë mbi perfitimet e këtij fruti

0
182

Luleshtrydhja është një frut i shijshëm dhe janë të parat që piqen në stinën e pranverës. Këto fruta, përveçse janë shumë të shijshme dhe janë të tejmbushura me antioksidat të fuqishem dhe vitamin C, të cilat ushqejnë lekurën dhe i japin asaj shkëlqim. Studimet tregojnë se, njerëzit që hanë ushqime që janë të pasura me vitaminë C, kanë më pak rrudha dhe probleme të tjera të lidhura me moshën.

Por çfarë i bën ato aq të mira?

Fakti që janë të pasura me vitamin C. Kjo e fundit është shumë e mirë për lëkurën, pasi lufton radikalet e lira, të cilat thithin oksigjenin nga qelizat e shëndetshme dhe shkatërrojnë kolagjenin, duke bërë që të shfaqen rrudhat në lëkurë.

Fibrat dietike. Luleshtrydhet janë një burim i mirë i këtyre fibrave, që ndihmojnë për të larguar toksinat e dëmshmë në trupin tonë.

Acidi folik. Acidi folik ndihmon në regjenerimin e qelizave dhe prodhimin e qelizave të reja.

Alertnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here