Shumica e kremrave dhe procedurave janë krijuar për të luftuar proçesin e plakjes por siç e dimë tashmë këto proçedura kushtojnë jo pak dhe rezultatet që kanë janë të përkohëshme. Lëkura bëhet më delikate dhe më pak elastike me kalimin e viteve falë prodhimit të paktët të kolagjenit. Dhe si rezultat i kësaj shtohen rrudhat në fytyrë dhe bëhen më të dukshme.

Sipas shkencës ka një mënyrë që ju ta ulni ritmin e këtij proçesi të paevitueshëm. Ja se cilat janë ato:

Konsumoni shumë yndyrna të shëndetshme si vaji i ullirit, frutat e thata dhe avocado.
Konsumoni një dietë të shëndetshme me fruta dhe perime.
Ushtrohuni fizikisht pothuajse përditë.
Flini gjumë 8 orë të plota.
Ulni konsumimin e alkollit dhe sheqernave.
Qëndroni të hidratuar
Vajrat që ju ndihmojnë në mbajtjen e një fytyre sa më të re

Vaji i ullirit
Vaji i jojobës
Vaji i kokosit
Vaji i arganit
Propolis
Dyll blete
Mjaltë i rrallë hawainan/Shije.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here