Kastravec dhe ananas, djeta e shëndetshme për të humbur shpejt kilogramët

0
527

Kohët e fundit kemi degjuar pa fund për dieten me lengje. Ne fakt, në kohët e sotme, më shumë se sa një dietë është kthyer në mënyrë jetese, sepse të gjithë e kemi një perim, të cilin nuk i durojmë dot shijen. Zgjidhja që ka dhenë interneti është që ta përzini më një frut tjeter kështë mbysni shijnë e keqe te perimit por merni dhe vitaminat dhe mineralet. Së fundmi këmi dëgjuar për një dietë e cila përmban vetëm ananas dhe kastravec. Po ju tregojmë më shumë.

Ananasi është një frut shumë i shijëshem dhe i ëmbël, me pak kalori dhe ka shumë përfitime të tjera në shëndet. Ato përmbajnë një variatet vitaminash, antioksidantësh dhe enzima, të cilat ndihmojnë për të forcuar kockat, rrisin sistemin imunitar dhe ndihmojnë në tretje. Ananasët përmbajnë një sasi të mjaftueshme bromelain, një enzimë e cila mendohet se ndihmon në tretjen e ushqimit.

Ndërsa kastravecat janë të pasur më ujë dhe përmbajnë shumë përbërës të ushqyeshëm. Ato përmbajnë vitaminë K, magnez, kalcium dhe shërben për shëndetin e kockave e ate kardiovaskular. Një avantazh tjeter i konsumimit të kastravecave është fakti që, ato përmbajnë shumë ujë dhe parandalojnë dehidratimin.

Por, si ndikojnë ato në humbjen e peshës? Si kastraveci ashtu dhe ananasi janë ushqime me shumë pak kalori, prandaj duhet t’i konsumojmë në çdo diet, ku qëllimi juaj është humbja e disa kg. Këto ushqime janë me densitet kalorik të ulët, që do të thotë që ju ndiheni të ngopur pavarësisht faktit që kanë shumë pak kalori. Ananasi gjithashtu përmban një shumë të konsiderueshme fibrash të cilat mbajnë gjatë gjithë kohës në lëvizjë sistemin tretës dhe ju ndihmon të hubni peshë.

Receta e lëngut që duhet të përgatisni

2 feta ananas

½ kastravec

Si ta përgatisni?

Futini përbërësi në blender, shtoni ujë dhe përzijini mirë. Këtë lëng pijeni çdo ditë esëll në mëngjes. Mbas 30 min mund të hani mëngjesin. Është e këshillueshmë që këtë dietë ta bëni 2 javë në muaj me pushimë midis. Rezultatet do ti shihni që javën e parë.

Burimi: theheartysoul.com

Alertnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here