Si t’i pastrojmë frutat dhe perimet nga pesticidet e dëmshme

Sa herë që blejmë fruta dhe perime duhet të jemi të vetëdijshëm që ato janë të shoqëruara me pesticide të ndryshme. Madje nëse janë...

Pse nuk duhet t’i konsumoni më krahët e pulës

Mund të habiteni çdo ditë me ngjarjet të cilat ndodhin në botë. Ndonjëherë janë gati-gati të pabesueshme, por në fakt janë ngjarje të vërteta,...

Si ta zgjidhni miellin dhe të dalloni mashtrimet e tregtarëve

Mielli “Farina 00”, miell me fara integrale, mielli “Kamut”, mielli i thekrës dhe ai biologjik. Ka kaq shumë varietete saqë e kemi të vështirë...

Ky është mishi më i shëndetshëm për mirëqenien e njeriut

Brendi KFC në restorantet e tij shërben vetëm mish të pulës I cili është I certifikuar në bazë të standardit GFSI (Global Food Safety...

Ketchupi me përmbajtje mërkuri, dëmet që po u shkakton fëmijëve

Të gjithë e duam ketchup-in, ne e shtojmë në sanduiçë, në picat tona, patatet e skuqura. Është thuajse në çdo vakt, dhe realisht i...

Pesë përbërësit që helmojnë çdo ditë ngadalë trurin

Në ditët e sotme jemi gjithnjë të ekspozuar ndaj toksinave që kanë efekte të dëmshme në shëndetin tonë. Për fat të mirë, ju mund...

Gazetarja ngre alarmin për ushqimet: Ku ta bëjmë pazarin, po helmohemi çdo ditë

Gazetarja dhe psikologia e njohur Jeta Toçila ka reaguar ashpër me anë të një statusi në facebook, ku ngre shqetësimin për cilësinë e ushqimit...

Mos pini më çaj me bustina, çfarë kanë në përbërje

Shumica prej jush mund të zhgënjehen nga fakti se në çajin e tyre të preferuar gjenden një shumëllojshmëri kimikatesh dhe komponentësh të tjerë. Ky...

Skandali me mishin e kalit po përhapet në të gjithë BE-në

Skandali me mishin e kalit po përhapet në të gjithë Evropën. Rasti më i fundit vjen nga Zvicra ku në paketimin e lazanjave të...

Depozitat e pallateve 16 vjet pa pastruar, çfarë sëmundjesh po u shkakton uji

Mos garanatimi i furnizmit me ujë 24 orë nga Ujësjellësi i Tiranës ka bërë që në shumë pallate në kryeqytet të vendosen depozita kolektive....