Siguria ushqimore, AKU nis ndërgjegjësimin e nxënësve të shkollave – Foto/Video

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, ka nisur ndërgjegjësimin e nxënësve të shkollave 9-vjeçare, në lidhje me sigurine ushqimore dhe edukimin e tyre. Sipas një njoftimi...

E frikshme! Ja si përgatitej mishi për fast foode në Lezhë. AKU mbyll dhe...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shtuar vëmendjen në marketet/stabilimetet e zonave rurale duke bërë të mundur ndalimin e tregtimit të ushqimeve jashtë kritereve të...

Listeria në qumësht dhie, ja si njoftohet konsumatori në SHBA dhe çfarë do të...

Vlerësimi dhe Komunikimi i Riskut janë një ndër shtyllat kryesore të garantimit të sigurisë ushqimore, duke ndërgjegjësuar konsumatorin për rreziqe që i kanohen. Megjithë...

Dietat e gabuara shkaktar për 98 mijë vdekje njerëzish në një vit

Ushqimi i keq mbart rreziqe më të mëdha se sa edhe pirja e duhanit. Kjo është thënë nga raporti i Institutit të Shëndetit të...

FOTO/VIDEO – Ja si është mishi që konsumojmë te Restorant “Brazili”. AKU zbulon 35...

Të gjithë e njohim restorantin e famshëm me emrin “Brazili” në Fushë Krujë, i cili funksionon prej dy dekadash dhe është o njohur për...

E. coli prek 40 persona, mes tyre 36 fëmijë, shkak dyshohet shalqinjtë e kontaminuar,...

Rreth 36 fëmijë dhe katër punonjës të institucioneve arsimore janë sëmurë në Letoni, sipas Qendrës Letoneze për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (SPKC). Sipas...

AKU, 910 inspektime në Pikat Doganore dhe 474 në terren, brenda 1 jave

Në javën që lamë pas AKU, me qëllim sigurimin dhe garantimin e çdo produkti që tregtohet në vend janë kryer: Për datat 14-18  janar 2019...

Roli i EFSA-s në vlerësimin e aditivëve për ushqim, lidhja midis sigurisë së ushqimit...

Ushqimi i sigurt i kafshëve është i rëndësishëm për shëndetin e kafshëve, mjedisin dhe për sigurinë e ushqimeve me origjinë shtazore. Ka shumë shembuj...

Gjirofarm, transport qumështi me bidona plastik në temperatura ekstreme dhe diell

“Kur transportohet për në qendrën e trajtimit dhe/ose përpunimit temperatura e qumështit të ftohur nuk duhet t’i kalojë 10 gradë C, nëse qumështi nuk...

Bllokohen 75 ton mish derri nga Kanadaja me hormonin Ractopamine dhe qindra ton tjera...

Çeshtja e mishit të derrit me origjinë nga Kanadaja, me përmbajtje të hormonit Ractopaminë është rikthyer në vëmendje, teksa Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, mes...
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com