Home Siguria Ushqimore

Siguria Ushqimore

EFSA konsultim publik: Rivlerësimi i aditivëve ushqimorë, përqëndrimi tek ëmbëlsuesit

Si pjesë e rivlerësimit të vazhdueshëm të aditivëve të ushqimit, sipas Rregullores Nr. 257/2010, EFSA aktualisht është duke u përqendruar në vlerësimin e sigurisë...

Ja cilat jane ushqimet me te demshme se cigarja

Disa nga ushqimet që konsumojmë, të cilat mendojmë se kanë efekte pozitive në shëndetin tonë në fakt duket se bëjnë të kundërten. Ushqimet e...

EFSA konsultim publik: Identifikimi i rreziqeve në zhvillim dhe masat parandaluese

Autoriteti Evropian për Sigurinë Ushqimore (EFSA) deklaron se identifikimi i suksesshëm i rreziqeve në zhvillim është në zemër të mbrojtjes së shëndetit publik dhe...

Gjobitën subjektin pa qenë prezentë, shkarkohet drejtori i AKU në Fier, pezullohet një inspektor,...

Një ditë pasi emisioni “Stop” publikoi denoncimin e  administratorit të firmës “Agronom Geoponus”, në Cakran Sami Aliaj, për marrjen e një gjobe nga AKU...

Produktet e viçit ndoten nga bakteri E. coli, autoritetet lëshojnë alarmin e shëndetit publik,...

USDA lëshon alarmin e shëndetit publik për produktet e viçit “Ryding-Regent”. Shërbimi i Sigurisë dhe Inspektimit të Ushqimit i Departamentit të Bujqësisë së SHBA...

Risku i ushqimit të shpejtë dhe atij në rrugë, kushtet që duhet të plotësojnë...

Nga Elda Çuka* Procesi i ushqyerjes ka një ndikim dhe rol të drejtpërdrejtë në zhvillimin e organizmit të njeriut. Produktet ushqimore, duke u përdorur për...

Denoncimi në Alert: Market “Jata” në Astir në shkelje të ligjit, mban sallamet në...

Megjithëse është detyrë e çdo subjekti që prodhon, importon apo tregton me shumicë ose pakicë produkte ushqimore, të garantojnë sigurinë ushqimore të konsumatorit, kjo...

Ushqimet në Fast-Food, Prof. Najada Çomo: Problem mirëmbajtja e higjenës, rrezik rritja e infeksioneve

E ftuar në emisionin “Alert” në News24, nga Granit Sokolaj, Prof. Najada Çomo, shefe e Shërbimit Infektiv në QSUT ka folur për rastet kur...

Ushqimet e pakontrolluara në afërsi të shkollave, Rudina Hoxha: Rrezik për fëmijët, prindërit t’ju...

E ftuar në emisionin “Alert” në News24, nga Granit Sokolaj, drejtoresha  e Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit (AMK)  Rudina Hoxha ka folur për rrezikun...

“Fërmerët e Myzeqesë” paralajmërojnë protesta, 5 kërkesa ndaj qeverisë

Shoqata “Fërmerët e Myzeqesë” ka paralajmëruar një tjetër protestë të fuqishme më datë 21 tetor pranë rreth-rrotullimit të Savrës në Lushnjë për t’i kërkuar...
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com