OBSH ngre alarmin. 1360 vdekje nga Ebola, pjesa më e madhe nuk zbulohen

Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO), ka publikuar shifrat e personave që kanë humbur jetën nga virusi Ebola. Ekspertët theksojnë se, rreth një e katërta...

Hiqni dorë nga buka, sallamet e picat. Rrisin rrezikun e vdekjeve të hershme

Ngrënia e ushqimeve ultra të përpunuara, siç janë salsiçet, akulloret, pica e madje edhe buka, mund të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme në...

Aborti selektiv. 33 mijë vajza të humbura

Edukimi seksual, duhet të jetë gjithëpërfshirës e i përshtatur sipas moshës dhe zhvillimit. Ekspertët e shëndetit e cilësojnë një faktor të rëndësishëm në mbrojtjen...

Masat shtesë, “shisha” do të dënohet njësoj si cigarja

Ndryshime të reja pritet të ndodhin në ligjin antiduhan. Edhe cigaret elektronike e shisha/nargjilet, nuk do të lejohen të pihen në ambiente të mbyllura. Do...

Duhani, 8 milion viktima çdo vit

Duhanpirja shkakton çdo vit 8 milion vdekje në botë, 1 milion prej të cilëve janë konsumatorë pasiv. Në vendin tonë vit pas viti ekspertët...

Insektet duhet t’i shtojmë në menu

 Për t’u përballur me mungesën e ushqimeve dhe ndikimet e pafavorshme të kultivimit të bagëtisë, shkencëtarët po kthehen në një formë më pak të...

ushqimet e mbrëmjes, pa shtuar asnjë gram më shumë

Nëse ju zë uria gjatë natës, mos u shqetësoni për kilogramët e tepërt. Thjesht mësoni cfarë nuk do të shtojë asnjë gram në peshën...

Dietat dhe 7 faktorë dietikë, 80 mijë raste me kancer brenda një viti

Prag sezonit veror dalja para pasqyrës mund të mos jetë pamja e dëshirueshme për disanjerëz. Dhe, si gjithmonë na bie në mend për shpëtimtaren...

Hani këto ushqime për flokë të gjatë dhe të shëndetshëm

Nëse doni flokë të trashë, të gjatë dhe të shendetshëm, lista e ushqimeve të mëposhtme do t’ju ndihmojnë që të arrini qëllimin tuaj. Ushqimet, si...

Luleshtrydhja, zbuloni më shumë mbi perfitimet e këtij fruti

Luleshtrydhja është një frut i shijshëm dhe janë të parat që piqen në stinën e pranverës. Këto fruta, përveçse janë shumë të shijshme dhe...
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com