Denoncimi në Alert për kekun Luppo “ngre në këmbë” AKU: Verifikuam tregjet, s’ka produkt...

Pas denoncimit të një qytetareje në Qendrën Alert dhe emisionin Alert se në kekun Luppo të ardhur nga Italia kishte kokrra paralizuese, ka reaguar...

Turizmi, FMN bën një krahasim midis Shqipërisë dhe Kroacisë, ja ku çalojmë

Kroacia dhe Shqipëria kanë përjetuar një rritje të shpejtë të turizmit, edhe pse të dyja mbeten ende shumë larg njëra tjetrës. Kroacia është më...

Riciklimi i mbetjeve të ngurta jo të rrezikshme, Shqipëria pjesë e plaftormës dixhitale rajonale...

Edhe pse ka patur dhe ka shumë iniciativa ricikluese të përdorimit të cikleve të produkteve ekzistuese dhe të teknologjisë rikuperuese, ende ekzistojnë burime të...

Depresioni, si ndikon te shëndeti i zemrës

Njerëzit e perceptojnë depresionin si një çrregullim emocional që ndikon vetëm tek humori dhe tek mendja. Kjo është pjesërisht e vërtetë. Ekspertët më në zë...

Pr.buxheti 2020, prioritet i Bujqësisë: Mbështetja e fermerëve dhe siguria ushqimore

Në projektbuxhetin e vitit 2020, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimin Rural përcaktoi një sërë prioritetesh, me qëllim rritjen e prodhimit vendas dhe mbështetjen e...

Parandaloni obezitetin tek fëmijët përmes këtyre metodave

Një hulumtim shkencor i bërë nga State University of New York tregon për disa mënyra, me anë të së cilave prindërit mund ta zvogëlojnë...

Keni probleme me veshka, mos konsumoni këtë frut

Nëse keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë esenciale për ju që të qëndroni të shëndetshëm. Kjo nënkupton se...

Brokoli, perimja e gjelbër ideale për stomakun

Debatet për shijen janë të pafundme, por e vërteta universale është se brokoli është shumë i shëndetshëm. Kjo perime e gjelbër ka qenë subjekt i...

Zbulohet virusi që shkatërron çdo lloj kanceri

Shkencëtarët kanë krijuar një virus të ri të ‘stilit cowpox’, që mendohet se mund të shërojë çdo lloj të kancerit. Trajtimi i quajtur CF33, ka...

Përzierja e këtyre erëzave ul yndyrën e lartë në gjak më shpejt se ilaçet

Një grup studiuesish nga Universiteti i Pensilvanisë, krahasoi efektet që ka një vakt mish pule me yndyrë me dhe pa përzierjen e bimëve aromatike...
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com