Home Këshilla praktike

Këshilla praktike

Njerëzit, të rrezikuar nga ushqimet. Ja si duhet të kujdesen për të mos u...

Helmimi nga ushqimet mund të ndikojë tek ata që hanë ushqim të ndotur nga bakteret, viruset, parazitët, toksinat ose substancat e tjera, por disa...

Yndyra dhe vaji nuk janë më një problem për amvisat: Si të pastroni lehtësisht...

Vaji mbetet një nga produktet më të shpeshtë që ne përdorim në kuzhinë. Njëkohësisht edhe produkti më bezdisës pas përgatitjes së një gatimi. Të...

Si të dallojmë mjaltin natyral nga ai me sheqer të shtuar

Përpara një paketimi me mjaltë padyshim të gjithë kemi dilema për të kuptuar nëse ai është 100% natyral. Është e vështirë ta identifikosh, por...

Upss, skadenca!….nëse bëhet fjalë për erëza, mos u shqetëso

Me siguri, po të gërmoni nëpër rafte, edhe ju do të gjeni erëza të cilat, në etiketë shkruajnë se kanë skaduar që në vitin...

Ja përse buka s’duhet të pritet sapo del nga furra. Rreziku i kontaminimit edhe...

Një nga temat më të diskutuara për momentin rreth sigurisë së konsumatorit lidhet me faktin nëse buka duhet të blihet e prerë ose jo. Teksa...

Ja ushqimet që duhet të hani për të larguar stresin

Jo vetëm joga, masazhe dhe gjimnastikë. Nervozizmi, acarimi dhe tensioni fizik luftohen edhe në tavolinë, mjafton të zgjidhni ushqimet e duhura. Bëni një jetë...

Antibiotikët bio që nuk skadojnë, ja kush janë

  Mundësia për t’u sëmurë varet më shumë nga gjendja juaj shëndetësore sesa nga sa herë i lani duart apo i dizinfektoni, por kjo s’do...

Hithra sa përvëluese aq shëruese/ Ja vetitë kuruese

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë...

Zbulohet produkti natyral që ul hipertensionin

Sipas një studimi të ri, është një produkt natyral që mund të ndihmojë në uljen e hipertensionit. Kërkuesit shkencorë nga Universiteti Manitoba në Kanada...

Intolerancë ushqimore apo alergji? Me një hap të thjeshtë, mund t’i parandaloni

Në jetën e zakonshme egziston një konfuzion ndërmjet alergjive dhe intolerancës ushqimore, por në fakt, ato janë dy gjëra krejt të ndryshme. Në një...
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com