Karrota, çfarë përfitimesh të mahnitshme sjell për organizimin

0
198

Sa herë flasim për vitaminat, proteinat apo mineralet na shkon mëndja vetëm tek një perime: karrota. Benefitet që kemi nga kjo perime janë të pafundme. Përmban hekur, kalium, fosfor, beta karroten, vitaminë  A, B1, B2, B3, B6, C, E dhe K.

Nëse doni të bëni ndryshime cilësorë në mënyrën e jetesës, tuaj përfshini karrotën në diet dhe do t’i shihni vetë ndryshimet.

Beta karroteni, zeaxanthin dhe lutein, janë 3 përbërësit kyç tek karrota, të cilat përmirësojnë shikimin. Vitamina A përmirëson shikimin dhe vitamina E parandalon degjenerimin e makules: dëmtimi i kësaj pjese të syrit sjell shikim të turbullt.

Lengu i karrotës njihet dhe për vetitë e tij dobësuese për shkak se, të jep ndjesinë sikur je ngopur.

Karrotat janë të mbushura me kalium dhe beta-caroten, të cilat kanë si funksion uljen e presionit të gjakut. Ky perim gjithashtu ul rrezikun e arterosklerozës. Pra, njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë duhet të pijnë lëng karrote rregullisht.

Alertnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here